2010. március 12., péntek

Melyik a legjobb böngésző? - második rész

Folytatódik a történet a maradék három jelentősebb böngészővel. Íme:

Google Chrome 4.0
A Google saját fejlesztésű böngészője. Nincs még 2 éves, és már a 4. verziónál tart. Többek között ebből is látszik, hogy a verziószámozásban nincs logika :)
A Chrome filozófiája az egyszerűség. Ez jól látható a felhasználói felületen is, a Chrome-é a legegyszerűbb: a böngészőlapok vannak legfölül, az ablak címsorában, ezzel is helyet takarítva meg. Ez alatt található egyetlen címsor és néhány szokásos gomb. Ennyi. Nincs könyvjelző sáv (bár bekapcsolható), nincs állapotsor, még külön keresőmező sincs, a keresést is a címsorba kell írni. A menük és beállítások egy gomb alatt éretőek el. Helytakarékos, az pedig jó. A beállítások is egyszerűen megfogalmazottak, pl. ilyenek, hogy "A motorháztető alatt". Persze ettől még tudni kell, hova tesszük a pipát.
A letöltések jelzése szépen megoldott. a lap alján mutatja őket egy kis négyzetben az előrehaladást is illusztrálva. Innen azonnal meg is nyithatjuk a letöltött fájlt. Hajszálpontosan úgy működik, ahogy a már említett FF kiegészítő, a Download Statusbar :)
A 4.0-ás verzió óta a Chrome is támogatja a kiegészítőket, így elérhető hozzá a nélkülözhetetlen AdBlock is, és még sok minden más is. 
És ami a legfontosabb, a Chrome gyors. A Google szerint persze a leggyorsabb, de ezt a gyakorlatban nehéz bizonyítani, és annyi mindentől függ. De egy IE-vel szemben tisztán érezhető az előnye. Ugyanakkor a memóriahasználata borzalmas. A Logout.hu tesztjén háromszor annyi memóriát fogyasztott azonos terhelés alatt, mint egy IE vagy FF. És néha össze is omlik, bár ez azért nem mindennapos.
A Google neve és a hájp rövid idő alatt a Chrome-ot tette a 3. legnépszerűbb böngészővé, de azért maradt rajta mit csiszolni. A Google tempóját ismerve azonban semmi kétség, hogy ez meg is fog történni.
Chrome 4: kellemes felület, de a Win7 tálca és betekintés még itt sem megy

Apple Safari 4.0.5
Az Apple egy ideje a böngészőjét is kiadja Windowsra. Technológiailag ugyanarra az alapra épül, mint a Chrome (de a Safari volt előbb :), nem csoda, ha az Apple is azt állítja, hogy az övé a leggyorsabb böngésző. OK, a Safari nem lassú, de hogy a leggyorsabb-e...? Egy biztos: panasz azért nem lesz a sebességre, feltéve hogy nincs gyenge pont a rendszerben.
Megjelenése pont most változott a 4.0.5-ös kiadással. Korábban szinte azonos volt a Firefoxéval, azzal a különbséggel, hogy a lap alján nincs állapotsor. Most nincs többé menüsor, a Chrome-hoz hasonóan egy gombba lett száműzve a címsor szélére, és mostantól támogatja a Win7 tálca újdonságait is. A letöltéseket ugyanolyan ablakban jeleníti meg, mint az FF. A színvilága, ahogy pl. az iTunes is az Apple féle metálszürke, ami nem csúnya, de nem illik a Windowsba. 
Az igazán komoly hiba azonban nem ez, hanem hogy egyrészt nem tud magyarul sem, másrészt alig érhetőek el hozzá kiterjesztések. OS X alatt igen, de Win alatt ez nem boldogít. Nem csoda, nem sokan használják.
Van azonban egy nagyon kellemes fícsöre a Safari-nak: a Top Sites. Új ablak vagy lap megnyitásakor a Safari egy 3D-s mozaikot jelenít meg a leggyakrabban látogatott weblapokból. A Top Sites-on a weblapok aktuális képe látszik (nem valami régebbi mentett kép) és a lista folyamatosan frissül a netezési statisztikáink alapján - így böngészéstörténet is egyben. Természetesen a Top Sites weblapjait tetszőlegesen rögzíthetjük vagy eltávolíthatjuk, ha szeretnénk, de amihez nem nyúlunk, azt a böngésző magától frissíti és rendezgeti. Ez szerintem tök kényelmes. A funkció teljesen hasonló az Opera Gyorshívójához és a FF FoxTabs kiegészítő funkciójához. Ez utóbbi kettő viszont nem jelenít meg 3D-ben, és ami a legfájóbb: csak manuálisan lehet felvenni lapokat a gyorshívóba, a böngésző nem segít. Na jó, enélkül azért lehet élni, de ha már csináljuk, csináljuk jól, és csak az Apple csinálja igazán jól.
A sebességet már említettem, az erőforráshasználat átlagos.
Safari 4.0.5: tegnap óta nincs menü, de van betekintő nézet, tálca fülek. Mindkettő jó hír! Egy súgóbuborék viszont valahogy a jobb felső sarokba keveredett... valszeg egyedi eset

Opera 10.5
És végül, de semmiképp sem utolsó sorban a böngésző, akinek gazdái az egész balhéért felelősek.
Az Opera régi játékos már a böngészők közt, talán csak az IE öregebb nála (most nem nézek utána :) Az Opera, ahogy náhány más vetélytársa, egyedi filozófiával rendelkezik: Ha a Firefox a "csináld magad sufni" a bővítményeivel, a Chrome a minimalista-egyszerűség képviselője, akkor az Opera az igazi svájcibicska. Bővítmények nincsenek hozzá (sajnos!), de beépítve rendgeteg funkciót kínál. Csak hogy a legalapvetőbbeket említsem: a kötelező böngészés kifejezetten gyors - ez a gyártó is magáénak követeli a leggyorsabb böngésző címet -, de emellett tartalmaz egy komplett levelező funkcióit, helyesírásellenőrzőt magyarul is, torrent fájlokat is képes letölteni (bár az opciók elég minimálisak), a turbo funkciója még tovább gyorsítja az oldalbetöltéseket azáltal, hogy az Opera saját szerverei tömörítve küldik el a tartalmat felhasználóhoz, számítógépek és mobil eszközök közötti könyvjelző és adatszinkronizálás, továbbá webszerver funkció, amivel a gépünk tartalmát megoszthatjuk a neten, és még minialkalmazásokkal (widget) is bővíthető. Hosszú lista, bizony. Nem semmi ez a program, viszont a felhasználóknak nem sok beleszólása van a funkciólista alakulásába - ellentétben pl. a Firefox-al vagy Chrome-mal.
A felhasználói felülete - szvsz - a legjobb mind közül. Helytakarékos, mint a Chrome, mert a lapokat a címsorra rakja. Ugyanitt van 2 gomb a 2 oldalon: a bal oldali Opera gomb tartalmazza a menüt és beállításokat, míg a jobb oldalon lévő gomb a már bezárt lapokat nyitja meg újra. A címsort az aljánál megragadva lefelé ki is nagyíthatjuk, ílyenkor a böngészőlapok tartalmának kicsinyített képe is megjelenik. A leveleket, letöltéseket is külön lapokon jeleníti meg. Jobb, minha külön ablakban tenné, de ő sem zárja be magától a letöltések lapot, ha végzett. A megjelenítés menüben elég részletesen testreszabhatóak a menük és a gombok, bőröket is letölthet, aki egyedibb megjelenést szeretne. Van egy eltűntethető oldalsávja is, ahol a funkciók sorakoznak ikon képükben. Örömteli, hogy a Windows 7 Aero felületének minden előnyét ki tudja használni (nyitott lapok számának jelzése a tálcán, a betekintő nézet és az ugrólista támogatása). Erre jelenleg még az IE és a friss Safari képes, de ami késik, nem múlik.
Az Operának tartalomszűrője is van. Általános célokra találták ki, de az interneten fellelhető az a lista, aminek segítségével ez a funkció reklámszűrővé alakul. Tehát kicsit máshogy ugyan, de az Opera is képes erre, így bekerülhet az egyáltalán használható böngészők közé.
A sebességgel nincs hiba, mint említettem, sőt, kisebb teljesítményű gépeken is viszonylag gyorsan fut. Az erőforrásigénye pedig kifejezetten alacsony, alacsonyabb, mint bármelyik másik böngészőé, még úgy is, ha a temérdek funkciójából többet is használunk egyszerre. 
Opera 10.5: Működő betekintés és tálca, címsorba integrált lapelőnézet (nagyítható, eltűntethető), az oldalsávban épp a levelezés funkció van nyitva (és az e-mailcímek csúnyán kitakarva :)

Konklúzió
Az öt nagy böngészőből én hármat merek nyugot szívvel ajánlani. Az első helyen mindjárt ketten is vannak: a Firefox és az Opera.
A Firefox legnagyobb előnye, hogy tetszőlegesen testreszabható, szinte bármilyen funkcióval vagy külalakkal felruházható. Emellett, mivel már nem fiatal, kiforrott és stabil alkalmazásról van szó, ami bár nem rendkívül gyors vagy rendkívül erőforráskímélő, megfelelő internetezési élményt kínál. Nem véletlen, hogy ez a legnépszerűbb alternatív böngésző. Ha egyedi, stabil böngészőt szeretnél, mindenképp ezzel kezdj el szemezni. Biztos vagyok benne, hogy a Win7-es opciók és sok egyéb is megérkezik hamarosan a 3.7-es verzióval.

Az Opera pont a Firefox ellentéte a legtöbb területen. Szintén kiforrott és sok funkciót kínál, de nem testreszabható. Ahogy a művelt német mondaná: Take it or leave it. Telepíted, beállítasz 1-2 dolgot, és hadd szóljon. Azaz ha azokra a szolgáltatásokra van szükséged, amit kínál, és nem kellenek egyedi funkciók, nem akarsz kiterjesztésekkel bajlódni, akkor ez a te böngésződ. További előnye a beépített funkcióknak a bővítményes megoldáshoz képest, hogy így a böngésző nem lassul be a többletfunkcióktól. Csak így lehetséges, hogy az Opera ennyi funkcióval is az egyik leggyorsabb, és A legerőforráskímélőbb(!) böngésző. Ha nincs szükséged egyedi funkciókra - amik még Opera widgetként sem léteznek -, akkor én személyen ezt javaslom. Jó kis cucc. És kifejezetten szép is. Win 7-en különösen, már most :)

Második helyen áll nálam a Google Chrome. A kezelőfelülete spórolós és tetszetős, sebességére nem lehet panasz. Már kiegészítők is rendelkezésre állnak hozzá, így a reklámblokkoló is (a többi böngészőt már csak ennek hiánya miatt is kizártam). Ugyanakkor szenved még néhány gyermekbetegségtől, ami miatt kicsit le kell húzzam. Néha bizony megesik, hogy kifagy, és hiába gyors, az erőforrásokkal elég pazarlóan bánik, legyen memória a gépedben, ha Chrome-ot futtatsz. Én személyesen nem szeretem, hogy nincs külön keresőmezője, de biztos vannak, akiknek az ennyire minimalista dizájn is bejön. Csak akkor javaslom, ha mindenképpen a legminimalistább kezelőfelület és a kiegészítőket együtt szeretnénk látni.

És akkor jóccakát :)

Melyik a legjobb böngésző? - első rész

Ahogy ígértem az előző posztban, köbejárom kicsit a mai legnépszerűbb böngészőket. Kb. mit tudnak, mi a legfontosabb újításuk, legnagyobb hibáik, érdemes-e őket egyáltalán használni? Figyelem, teljesen szubjektív és nyomokban szakszerűtlen véleménynyilvánítás következik :)

Tehát, Március idusa táján Magyarországra is elér a böngészőválasztás. Hogy ennek mennyi értelme van, azon lehet vitatkozni, de legalább azok is felkaphatják a fejüket, akiket eddig hidegen hagyott a téma.
Egy automatikus frissítés keretében, amennyiben az Internet Explorer az alapértelmezett böngészőnk, a Windows egy ablakot fog elénk tenni, amiben 12 másik böngésző közül választhatunk. Ebből a 12-ből 5 fér az ablakba görgetés nélkül, az az 5, amelyik a legnagyobb piaci részesedéssel rendelkezik, és amelyik 5-öt ezért most megnézzük kicsit közelebbről is. Ezek nem mások, mint: 
- a Microsoft saját böngészője, az Internet Explorer (IE)
- a Mozilla Alapítvány által készített Firefox (FF)
- az Apple Safari, ami a Mac-ről szökött át Windowsra
- a Google saját böngészője, a Chrome
- és az Opera, aminek a gyártója ezt az egész hercehurcát elindította :)

A böngészők piaci részesedése (Wikipedia): IE: 58%, FF: 28%, Chrome: 6%, Safari: 5%, Opera 2% 

A téma olyan terjedelmű, hogy két posztot is simán kitesz. Itt a két legnagyobb piaci részesedésű alkalmazást, az Internet Explorert és a Mozilla Firefoxot tárgyalom ki, a következő posztban pedig a másik hármat.

Hasonló elemzést az [Origo] is készített, de szégyen, hogy milyen felületes munkát végeztek! Meríteni fogok tőlük is, és kiegészítem. Akit érdekel a téma, olvassa el a cikket, ott még a többi kis böngészőről is szó lesz - de ne vegye készpénznek, amit olvas!

Az Internet Explorer 8
Talán legfontosabb tulajdonsága, hogy ő a Windows beépített és alapértelmezett böngészője. Ez a tulajdonsága az egész probléma forrása is. Az összes Window az IE egy verziójával érkezik. Ennek oka, hogy a Windows Intéző (angol nevén Windows Explorer) és az Internet Explorer részben ugyanaz a program! Többek között emiatt lehet az Intézőből is netezni, ezért néznek ki olyan hasonlóan, és ezért tartalmazza majd a Windows következő verziója is - hacsak addig gyökeres változtatásokon nem esik át.
Egy friss rendszeren az IE az alapértelmezett böngésző (az alapértelmezett azt jelenti, hogy minden internetes hivatkozás, ami fájlokban, dokumentumokban előfordul, azt az alapértelmezett böngésző nyitja meg). Az Xp a 6-os, a Vista a 7-es, a Windows 7 pedig a 8-as verziójú IE változattal érkezik. A 6. már veszélyesen elavult, a Google és a Youtube sem működik már vele, a biztonsága botrányos. Mégis sokan használják, pusztán mert nem frissítik az Xp rendszerüket, egyébként már az automatikus frissítés is lecserélné az újabbra. Erre több szót nem vesztegetünk: ha ilyened van, sürgősen cseréld le, bármire!
A 7 és 8-as verziók hasonlóak, a továbbiakban az IE alatt a 8-as verziót értem.
Ez az a böngésző, amit a legtöbben ismernek. Szépen illeszkedik a Windowsok szín- és formavilágába, és már - utolsóként - támogatja a böngészőlapokat (tabok) és a keresősort is.
Ezzel véget is ért az előnyök sora. A felület kialakítása a szokásos: ablak címsor, alatta eszköztár és url mező, opcionálisan ez alatt található a könyvjelző-sor, majd ezalatt a tabok sora, a képernyő legalján pedig van egy állapotsor is. Ez egy elég alap, helypazarló kialakítás, bár a menüsor elrejtése már haladás. 
Extra funkciói nincsenek, hacsak nem annyi, hogy az Intézővel való átfedése miatt fájlokat is meg tud jeleníteni a sajátgépen. Nem telepíthetőek hozzá bővítmények, nincs tartalomszűrője (reklámok vagy flash animációk ellen), bár néhány minialkalmazással már ez is bővíthető. Tehát ez egy nagyon alap böngésző, azt fel se sorolom, mit nem tud még, majd a többieknél lehet ezt igazán jól látni :)
Ja, még egy előny azért akad: a letöltés ablakokat minden további nélkül bezárja, ha végzett, de a letöltések listáját nem tartja meg.
A Microsoft szerint ő a leggyorsabb böngésző, valójában sebessége csak átlagos, ahogy erőforrásigénye is.
Az IE8 és a betekintő nézet: látjuk mindkét ablakot és a tálcán is az őket mutató fülecskéket

Mozilla Firefox 3.6
A Firefox a legnépszerűbb alternatív böngésző. Nagyon sok rajongója van, melynek legfőbb oka tán a bővíthetősége. A Mozilla találta ki, hogy minden temékéhez, így a böngészőjéhez is egy szabványos "csatlakozó felületet" alakított ki, ami lehetővé teszi bárkinek, hogy kiegészítőket (add-on) készítsen hozzá. Ezek bármilyen extra funkcióval felruházhatják. A teljesség igénye nélkül: figyelheti az e-mail-eket, mutathatja az időjárást, blokkolhat reklámokat, letölthet Youtube videókat, és még sokminden. Ezeket a kiterjesztések menüben vagy a honlapon lehet keresni és telepíteni.
A Firefox felülete alapbeállításon majdnem megegyezik az IE-jével, és még menüsor is van, ezen a téren nem túl innovatív. Viszont a bővítmények itt is segítenek: van bővítmény, ami egy gombba tömöríti vagy eltűnteti a menüsort, így növelve a hasznos felületet. Nem támogatja viszont még teljes körűen a Win7 tálca opcióit és a betekintő nézetet - nem mutatja az összes lapot, csak az aktívat.
A personas bevezetésével a fennmaradó helynek divatos háttereket is adhatunk a www.getpersonas.com webhelyen. Egy másik bővítmény, a FoxTabs pedig az Opera és Safari gyorshívó funkcióját adja a programhoz (erről később lesz szó).
A letöltések egy ablakban jelennek meg, ami a letöltéstörténetet is tartalmazza, viszont nem záródik be magától, ha végzett. Ezen egy újabb bővítmény, pl a Download Statusbar segíthet, mely elrejti ezeket az ablakaljára vagy akár az alsó sarkába, ha szeretnénk.
A Firefox kiegészítők zseniálisak, ezek juttatták oda, ahol ma, kb. 4 évesen van. Aktuális verziója a 3.6, bár a számoknak nincs nagy jelentőségük.
Rendkívüli jelentőségűnek tartom, hogy a FF vezette be a reklámszűrést az AdBlock nevű bővítménnyel (bár maga az AdBlock nem Mozilla kreálmány). Ez kiszűri a reklámokat a weboldalakról, amik így nem is jelennek meg, nem zavarnak és nem lassítják a böngészést. Ez a funkció ma már nagyon sokak által elvárt, én sem telepítenék olyan böngészőt, ami sehogy sem képes reklámblokkolásra.
Hátrányának azt tudnám felróni, hogy a túl sok kiegészítő lelassíthatja, illetve kicsit macerás, mire az ember igazán használhatóvá és tetszetőssé alakítja. Ez egyeseknek meghaladhatja a képességeit/türelmét.
Sebessége és erőforrásigénye átlagos, panaszra nincs ok - néha a memóriába kicsit jobban beleharap -, de nem is állítottak soha mást :)
A Firefox, kék csíkos dekorációval, menü eltűntetve. A betekintő nézet még nem teljes.

Folyt köv, azonnal!


2010. március 7., vasárnap

Itt vannak a választások

A böngésző választások, természetesen. Más itt nem jön szóba :)
A tájékozottabbak valószínűleg tudják már, hogy a Microsoft egy automatikus frissítés keretében fel fogja ajánlani alternatív webböngészők telepítését. Mindezt a szabad választás, vagy inkább néhány százmillió Eurós bírság elkerülése érdekében.

A dolog hátterében egy Európai Úniós per áll. Az EU nevezetesen beperelte a Microsoftot versenyellenes magatartásért. Mint ahogy említettem már itt a blogon, az MS Windows operációs rendszer egy önálló szoftvertermék. Igen ám, csak hogy - az EU szerint legalábbis - egy webböngésző is az. Ezen megközelítés alapján viszont a Microsoft azon gyakorlata, hogy az Internet Explorert (IE) beépíti a Windowsba, sőt, alapértelmezett böngészőként állítja be - hiába saját terméke -, törvényellenes: termékkapcsolás történik ugyanis, ami tisztességtelen előnyhöz juttatja az IE-t.
Az ítéletet már vagy 2 éve kimondták, felajánlva az MS-nek, hogy vagy fizet, vagy egyenlő esélyeket biztosít a bőngészőknek. Természetesen ez utóbbi mellett döntöttek, ennek a gyümölcse érett be most.


A böngészőválasztó ablak lényegi része, és az 5 legnépszerűbb jelölt

A bürokrácia után a munka vette kezdetét, melynek értelmében, ahogy modtam, az európai felhasználók 2010 Márciusában egy frissítésen keresztül egy böngészőválasztó ablakot fognak látni. Nem mindenki. Egész pontosan azok, akik Win Xp, vagy újabb (Vista, 7) rendszert használnak, és az alapértelmezett böngészőjük az Internet Explorer valamelyik verziója. Tehát azoknak, akik már installáltak és alapértelmezetté tettek egy másik böngészőt, nem fognak tapasztalni semmit.
Körülbelül a magyarok 60%-át fogja érinteni a böngészőválasztás, a maradék 40% már átváltott valami másra (többségükben Mozilla Firefoxra), vagy nem is Windowst használ. Halkan jegyzem meg, hogy ezzel az aránnyal Magyarországon az alternatív böngészők elterjedtsége átlag feletti.

A fenti képen is látszik, hogy többek között a következő böngészőket ajánlja fel nekünk az MS, véletlen sorrendben:
- az Internet Explorer legújabb, 8-as verzióját,
- a Mozilla Firefoxot,
- az Opera böngészőt,
- az Apple Safarit,
- a Google Chrome-ot.
Ez az ötös a ma használt legelterjedtebb böngészők csoportja. Van még pár másik, hogy őket is lássuk, oldalra kell lapoznunk. Ezek a kis alternatív browser-ek annyira ismeretlenek, hogy a többség a létezésükről sem tud.

Az ablakban azonnal rábökhetünk a telepítés parancsra, ami letölti nekünk az adott böngésző telepítőjét, amit ezután nekünk kell elindítani. Telepítés után bermelyik böngésző felajánlja, hogy alapértelmezetté kívánjuk-e tenni, csak rá kell bökni, hogy igen. 
Kérhetünk további információt is, ami pusztán az adott program honlapjára visz.

A fenti ötös talán sokak számára ismert. Ha nem is mindegyik, egy-kettő legalább. A lényeg, hogy válasszunk valamit, különösen, ha még az IE-nek sem a legújabb verzióját használjuk. Nagyon egyikkel sem nyúlunk mellé, bár én személyesen a biztonsági és szabványkövetési hiányosságok miatt az IE-t mellőzném... :)

Magukról a böngészőkkel a következő posztban szeretnék kicsit bővebben foglalkozni. A választás el is halasztható addig az ablak alján található gombbal, ha valaki kíváncsi volna a véleményemre :)

Ha a választásunkkal nem lennénk elégedettek, az gond nélkül megismételhető. Egy gépen akár több böngésző is lehet. Persze ennek értelme sok nincs, de nyugodtan kipróbálhatunk többet is, amelyik nem volt elég megnyerő, azt pedig egyszerűen el kell távolítani.
Az új böngészőt letölthetjük annak honlapjáról, vagy az egész böngészőválasztás megismételhető a www.browserchoice.eu honlapon.

Egy kis extra info az érdeklődőknek ebben a cikkben.

Jó böngészést!